Zemědělství

Zemědělství pokrývá asi 2/3 spotřeby potravin, zaměstnává však jen 2 % práceschopného obyvatelstva. Nejvíce orné půdy je na východě země, na ostatním území silně převládají pastviny, které tvoří téměř polovinu plochy země. Na prvním místě se chovají ovce, následuje skot, vepři a drůbež. Proslulý je chov sportovních koní. Hlavními plodinami jsou pšenice, ječmen, brambory a cukrová řepa.

Průmysl

Omezené zásoby nerostných surovin v Británii jsou už značně vyčerpány. Skoro všechny uhelné doly v jižním Walesu byly v 90. letech jíž uzavřeny. I když těžba černého uhlí je stále ještě poměrně významná, v zemi se dnes většinou spaluje levné uhlí z dovozu.

Význam tradičního ocelářství, stejně jako stavby lodí (ústí řek Clyde, Tees, Tyne a Wear), silně poklesl. Nejdůležitějším odvětvím je výroba dopravních prostředků, automobilů a letadel (Londýn, Birmingham, Manchester, Nottingham, Wolverhampton). Známá je výroba textilních strojů, energetických zařízení, kancelářské a nověji i výpočetní techniky. Velký rozvoj zaznamenala petrochemie a navazující chemická výroba. Rozšířená je tradiční textilní výroba (výrobky z vlny, bavlny). Proslulá je výroba skotské whisky (nejdůležitější exportní artikl Skotska) a piva. Londýn zůstává jedním z nejdůležitějších obchodních a finančních center světa. Četné historické památky, kulturní akce a rozmanitá krajina podnítily v Británii rozmach turistického ruchu (téměř 20 milionů návštěvníků ročně).